Share |

Westview wins girls track invitational

 

Westview ran away from the field to win its own girls track invitational championship last Friday night in Emma.

The Lady Warriors finished the meet with 203.5 points to easily out distance Fremont, which took second place with 124.5 points. Lakeland was third with 79.

Jeannie Bontrager won two individual events and helped a relay team to victory to spearhead the Westview effort. Bontrager’s personal blue ribbon came in the long jump (15-4) and 100-meter dash (13.67). She combined with Kathryn Lovell, Heather Buchanan and Erika Gamble to win the 400-meter relay (52.97).

Other Lady Warriors scoring wins were Buchanan in the pole vault (8-0), Grace Hales in the 400 meters (1:04.95) and the 1600-meter relay crew of Hales, Kylie Barker, Maddie Jones and Rachelle Whitaker (4:29.18).

Two Lakeland entries took home titles. Monika Stidham netted a blue ribbon in the discus (92-0), while Elexus Holmes sped past the field in the 200 meters (28.45).

The lone first-place finish for Prairie Heights was garnered by Tressa Terry in the shot put (35-10.5).

MEET SUMMARY

Team Scoring

Westview 203.5; Fremont 124.5; Lakeland 79; Prairie Heights 24.5; South Bend Career Center 14.5; Hamilton 12

Event Finals

3200 Meter Relay—1. Fremont (Cade, Culler, Hostetler, Aldrich) 10:23.43; 2. Westview 10:52.00

100 Meter Hurdles—1. Sherburne (FR) 17.42; 2. Wright (WV) 20.02; 3. Brown (LL) 20.24; 4. Winston (SBC) 21.20

100 Meters—1. Bontrager (WV) 13.67; 2. Holmes (LL) 13.93; 3. Gamble (WV) 14.13; 4. Worsham (SBC) 14.32; 5. Lovell (WV) 14.40; 6. Rodriguez (PH) 14.83

1600 Meters—1. Aldrich (FR) 5:43.00; 2. Warren (WV) 6:08.00; 3. Weaver (WV) 6:27.70; 4. Cook (PH) 6:50.69; 5. Cessna (FR) 6:58.48

400 Meter Relay—1. Westview (Lovell, Bontrager, Buchanan, Gamble) 52.97; 2. Lakeland 54.83; 3. Fremont 56.72; 4. Prairie Heights 58.74

400 Meters—1. Hales (WV) 1:04.95; 2. Whitaker (WV) 1:06.16; 3. Rex (WV) 1:12.21; 4. Cade (FR) 1:14.65; 5. Dirr (PH) 1:15.48; 6. White (FR) 1:15.97

300 Meter Hurdles—1. Sherburne (FR) 52.84; 2. A. Maskow (LL) 53.38; 3. Wright (WV) 53.64; 4. Bossaler (LL) 1:03.42

800 Meters—1. Hostetler (FR) 2:30.13; 2. Jones (WV) 2:44.51; 3. Johnson (HA) 2:49.10; 4. Cade (FR) 2:52.01; 5. Beer (FR) 3:04.80; 6. Skinner (LL) 3:05.60

200 Meters—1. Holmes (LL) 28.45; 2. Lovell (WV) 28.67; 3. Worsham (SBC) 28.98; 4. Buchanan (WV) 29.84; 6. Brewer (LL) 30.26

3200 Meters—1. Hostetler (FR) 13:25.02; 2. Culler (FR) 13:44.71; 3. Weaver (WV) 14:11.72; 4. Cessna (FR) 15:07.53; 5. Bossaler (LL) 15:25.46

1600 Meter Relay—1. Westview (Hales, Barker, Jones, Whitaker) 4:29.18; 2. Lakeland 4:40.71; 3. Fremont 5:12.44

High Jump—1. Behnfeldt (FR) 4-10; 2. Wisler (WV) 4-8; 3. Barkes (WV) 4-6; 4. Leu (LL) 4-6; T5. Wright (WV) and Vacala (FR) 4-6

Pole Vault—1. Buchanan (WV) 8-0; 2. Gamble (WV) 7-0; 3. Garber (WV) 6-6

Long Jump—1. Bontrager (WV) 15-4; 2. Hales (WV) 15-1.5; 3. Merritt (HA) 14-3.5; 4. Behnfeldt (FR) 13-8.5; 5. Garber (WV) 13-3; T6. Rodriguez (PH) and Worsham (SBC) 13-2.5

Shot Put—1. Terry (PH) 35-10.5; 2. Stidham (LL) 31-5; 3. Duff (WV) 29-10.5; 4. Gingerich (WV) 28-0; 5. Cleverly (FR) 26-10; 6. Beer (FR) 25-10.5

Discus—1. Stidham (LL) 92-0; 2. Cleverly (FR) 89-2; 3. Brandenberger (WV) 84-7; 4. Duff (WV) 84-1; 5. Terry (PH) 82-1; 6. Vacala (FR) 80-7