Share |

Westview girls win Middle School Invitational

Westview cruised to the team championship of its own middle school girls track invitational meet held last Friday in Emma.

The Lady Warriors piled up 182.5 points, 40 more than runner-up Angola. Fairfield was third with 110.5.

Winning individual blue ribbons for Westview were Makayla Yoder (110 meters), Jenna Duff (high jump) and Summer Konkle (long jump). The Lady Warriors also took firsts in the 800-meter, 800-meter sprint medley and 1600-meter sprint medley relays.

INVITATIONAL SUMMARY

Team Scoring

Westview 182.5; Angola 142.5; Fairfield 110.5; Lakeland 90; West Noble 55.5; Lakeland Christian 4

Event Finals

100 Meters—M. Yoder (WV) 13.92; 2. Brandt (AN) 14.57; 3. Peppler (AN) 14.62; 4. Ernsberger (WV) 14.69; 5. Meyers (LL) 14.69; 6. Elledge (FF) 14.85; 7. Rose (WN) 14.97; 8. Williams (AN) 15.00

1600 Meters—1. Plank (WN) 6:03.0; 2. Reynolds (WV) 6:07.28; 3. Stoltzfus (WV) 6:11.63; 4. Mast (FF) 6:17.49; 5. Peppler (AN) 6:27.62; 6. Mendez (AN) 6:33.79; 7. Kohlheim (WV) 6:40.86; 8. Chrisman (LL) 6:40.90

100 Meter Hurdles—1. Brandt (AN) 17.11; 2. A. Miller (WV) 17.79; 3. Mullet (LL) 18.07; 4. Cranston (AN) 18.59; 5. Shearer (WN) 19.16; 6. Scigouski (LL) 19.39; 7. Elledge (FF) 19.97; 8. Wilson (WV) 20.04

200 Meters—1. Mullet (LL) 34.10; 2. Brandt (AN) 34.80; 3. A. Miller (WV) 35.20; 4. Wilson (WV) 35.70; 5. Shearer (WN) 36.20; 6. Cranston (AN) 36.30; 7. Lorntz (AN) 37.70; 8. B. Yoder (WV) 37.90

400 Meter Relay—1. Angola (Keresztes, Williams, Peppler, Brandt) 52.94; 2. Westview 53.43; 3. Fairfield 54.51; 4. Lakeland 54.75; 5. West Noble 57.27

800 Meter Relay—1. Westview (Ernsberger, Baugh, M. Yoder, Zimmerman) 1:59.82; 2. Fairfield 2:05.54; 3. Angola 2:07.21; 4. West Noble 2:10.83; 5. Lakeland 2:13.83

1600 Meter Relay—1. Angola (Peppler, Williams, Keresztes, Capkovitz) 4:34.10; 2. Westview 4:36.20; 3. Fairfield 5:03.40; 4. Lakeland 5:05.20; 5. West Noble 5:17.30

3200 Meter Relay—1. Angola (Peppler, Shively, Land, Mendez) 11:45.0; 2. Lakeland 12:18.0; 3. Fairfield 12:30.80; 4. Westview 12:33.92; 5. West Noble 12:42.69

400 Sprint Medley Relay—1. Fairfield (Elledge, Fisher, Brown, Bontrager) 2:06.64; 2. Westview 2:12.11; 3. Angola 2:12.44; 4. Lakeland 2:15.04; 5. West Noble 2:16.86

800 Sprint Medley Relay—1. Westview (Borg, Hawk, Lory, May) 2:12.26; 2. Angola 2:14.41; 3. Fairfield 2:22.58; 4. West Noble 2:24.66; 5. Lakeland 2:36.59

1600 Meter Sprint Medley Relay—1. Westview (May, Williams, Wilson, R. Miller) 4:59.42; 2. West Noble 5:17.05; 3. Angola 5:18.94; 4. Fairfield 5:19.67; 5. Lakeland Christian 5:19.82; 6. Lakeland 5:24.36

High Jump—1. Duff (WV) 4-6; 2. Bontrager (FF) 4-4; 3. Metcalf (LL) 4-4; 4. Brown (AN) 4-2; T5. May (WV) and Stroop (LL) 4-2; T7. Fisher (FF), Alleshouse (LL) and T. Miller (WN) 4-0

Pole Vault—1. VanAuken (AN) 7-0; 2. Brown (FF) 6-0; 3. Williams (WV) 6-0; T4. Cranston (AN) and Zimmerman (WV) 5-6; 6. Mullen (LL) 5-6; 7. Uresti (WV) 5-6; T8. Temple (AN) and Godfrey (WN) 5-0

Long Jump—1. Konkle (WV) 14-6.5; 2. M. Yoder (WV) 14-4.25; 3. R. Miller (WV) 13-3.5; 4. McHugh (AN) 12-10.5; 5. Brown (AN) 12-4; 6. Lorntz (AN) 12-0; 7. Brown (FF) 11-11; 8. Meyers (LL) 11-7.5

Shot Put—1. Yerlington (LL) 28-10.5; 2. Hart (WV) 28-3.5; 3. Lashley (FF) 26-7; 4. Lockwood (FF) 25-10; 5. Abramson (FF) 25-8; 6. Brown (AN) 23-11; 7. Witham (WV) 21-8; 8. Geng (WV) 20-9.5

Discus—1. Howell (FF) 75-0; 2. Hart (WV) 74-3.5; 3. Yerlington (LL) 68-2; 4. Lashley (FF) 67-9.5; 5. Lockwood (FF) 64-7; 6. Duff (WV) 57-2; 7. Hall (AN) 56-4; 8. Yost (LL) 52-1.5