Share |

Westview girls track team competes

 

The Westview girls track team defeated Jimtown (74-60) and Concord (74-56), and lost to Northridge (83-46) in meets held earlier this week.

Defending state champion Skyler Carpenter ran a time of 46.0 seconds in winning the 300-meter hurdle race against Concord Tuesday. Jeslyn Zimmerly cleared 10-0 feet to win the pole vault competition in Monday’s meet against Jimtown and Northridge.

MEET SUMMARIES

Westview 74

Jimtown 60

3200 Meter Relay—1. Westview (Jones, Warren, Robledo, Schrock) 11:41

100 Meter Hurdles—1. A. Greer (J) 17.74; 2. S. Whitaker (W) 17.8; 3. Kerrn (J) 18.2

100 Meters—1. D. Greer (J) 13.18; 2. Wagnerowski (J) 13.84; 3. Barker (W) 14.0

1600 Meters—1. Warren (W) 5:41; 2. Dellinger (J) 6:44; 3. Schrock (W) 6:47

400 Meter Relay—1. Jimtown (Kerrn, Jones, Brothers, Dowdy) 55.07

400 Meters—1. Carpenter (W) 1:00.9; 2. Jones (W) 1:02.7; 3. Jones (J) 1:09.2

300 Meter Hurdles—1. A. Greer (J) 52.3; 2. Barker (W) 53.6; 3. Tombs (J) 57.7

800 Meters—1. Robledo (W) 2:38.1; 2. Jones (W) 2:44.4; 3. Dellinger (J) 3:06.0

200 Meters—1. D. Greer (J) 28.8; 2. R. Whitaker (W) 29.4; 3. Wagnerowski (J) 31.3

3200 Meters—1. Bender (W) 12:20; 2. Dowdy (J) 15:06

1600 Meter Relay—1. Westview (Carmack, Barker, Robledo, Warren) 4:38

Discus—1. Duff (W) 85-8; 2. Beadles (J) 72-6; 3. Hurtt (J) 60-8

Long Jump—1. Zimmerly (W) 15-3.5; 2. Secor (J) 14-9; 3. R. Whitaker (W) 14-4.25

High Jump—1. S. Whitaker (W) 4-10; 2. Moore (J) 4-8; 3. Durea (J) 4-8

Pole Vault—1. Zimmerly (W) 10-0; 2. Spier (J) 9-0; 3. Buchanan (W) 7-6

Shot Put—1. Duff (W) 27-11; 2. Beadles (J) 26-6.5; 3. Johnson (J) 26-0

Northridge 83

Westview 46

3200 Meter Relay—1. Northridge (Rothi, Gray, Eggleston, Cominator) 10:51

100 Meter Hurdles—1. S. Whitaker (W) 17.8; 2. Ross (N) 18.2; 3. Barker (W) 19.3

100 Meters—1. Lambert (N) 13.08; 2. Juroff (N) 13.18; 3. Barker (W) 14.0

1600 Meters—1. Cominator (N) 5:23; 2. Schrock (N) 5:26; 3. Warren (W) 5:41

400 Meter Relay—1. Northridge (Ross, Juroff, Smith, Lambert) 54.4

400 Meters—1. Carpenter (W) 1:00.9; 2. Jones (W) 1:02.7; Gray (N) 1:04.7

300 Meter Hurdles—1. Campbell (N) 50.7; 2. Ross (N) 52.39; 3. Barker (W) 53.6

800 Meters—1. Cominator (N) 2:30.3; 2. Robledo (W) 2:38.8; 3. Golden (N) 2:41.7

200 Meters—1. Lambert (N) 28.1; 2. Juroff (N) 28.3; 3. R. Whitaker (W) 29.4

3200 Meters—1. Schrock (N) 11:51; 2. Graber (N) 12:18; 3. Bender (W) 12:20

1600 Meter Relay—1. Northridge (Campbell, Cominator, Lambert, Gray) 4:28

Discus—1. Swank (N) 95-3.5; 2. Stewart (N) 92-1; 3. Duff (W) 85-8

Long Jump—1. Juroff (N) 16-1; 2. Zimmerly (W) 15-3.5; 3. R. Whitaker (W) 14-4.25

High Jump—1. S. Whitaker (W) 4-10; 2. Russo (N) 4-8; 3. Wright (W) 4-6

Pole Vault—1. Zimmerly (W) 10-0; 2. Buchanan (W) 7-6; 3. Ross (N) 6-6

Shot Put—1. Stewart (N) 35-6; 2. Swank (N) 30-4.5; 3. Duff (W) 27-11

Westview 74

Concord 56

3200 Meter Relay—1. Concord (Smart, Ogle, D’Arcy, Reyes) 13:11.2

100 Meter Hurdles—1. O’Connell (C) 17.2; 2. S. Whitaker (W) 18.6; 3. Bonfiglio (C) 18.3

100 Meters—1. Carmack (W) 14.0; 2. Dubois (C) 14.1; 3. R. Whitaker (W) 14.4

1600 Meters—1. Warren (W) 5:46; 2. Johnson (C) 6:03; 3. Mad. Jones (W) 6:12

400 Meter Relay—1. Westview (Carmack, R. Whitaker, S. Whitaker, Zimmerly) 53.2

400 Meters—1. Man. Jones (W) 1:05.15; 2. Matthews (C) 1:06.3; 3. Tomlinson (C) 1:07

300 Meter Hurdles—1. Carpenter (W) 46.0; 2. O’Connell (C) 49.3; 3. S. Whitaker (W) 52.8

800 Meters—1. Robledo (W) 2:38.1; 2. Reyes (C) 2:40.9; 3. Bondi (W) 2:59

200 Meters—1. Man. Jones (W) 28.2; 2. Bradley (C) 30.3; 3. Seddon (C) 31.6

3200 Meters—1. Warren (W) 12:40; 2. Johnson (C) 13:09

1600 Meter Relay—1. Westview (Carmack, Barker, Carpenter, Man. Jones) 4:24.1

Pole Vault—1. Zimmerly (W) 8-0; 2. Buchanan (W) 7-6

High Jump—1. Detwiler (C) 4-10; 2. Supper (C) 4-10; 3. Smart (C) 4-8

Long Jump—1. Dubois (C) 16-11; 2. Zimmerly (W) 14-6; 3. R. Whitaker (W) 14-2

Discus—1. Duff (W) 82-9; 2. Burson (C) 71-9; 3. Boyce (C) 67-10

Shot Put—1. Duff (W) 28-2; 2. DeNova (C) 28-1.5; 3. Burson (C) 26-10