Share |

Westview boys win Middle School Invitional

The Westview Jr. High boys track team won its own invitational meet title last Friday night.

The Warriors tallied 164 points in the meet. Taking second with 109.5 was Lakeland.

INVITATIONAL SUMMARY

Team Scoring

Westview 164; Lakeland 109.5; Fairfield 103; West Noble 98.5; Angola 87; Lakeland Christian 11

Event Finals

100 Meters—1. Ballines (LL) 12.56; 2. Yotter (FF) 12.99; 3. Hunter (WV) 13.00; 4. Geyer (FF) 13.16; 5. Byler (WV) 13.19; 6. Cortes (WN) 13.55; 7. Schrock (WN) 13.74; 8. Shepherd (WN) 13.76

1600 Meters—1. Stoltzfus (WV) 5:24.25; 2. M. Yoder (WV) 5:24.43; 3. Burke (WN) 5:31.79; 4. A. Jones (WV) 5:33.61; 5. Thompson (WN) 5:37.0; 6. Fitzgerald (LL) 5:38.78; 7. Korte (AN) 5:38.88; 8. Bourne (AN) 5:40.02

110-Meter Hurdles—1. Luevano (WN) 17.01; 2. Hales (WV) 18.57; 3. Sear (AN) 18.80; 4. Collyer (WV) 18.97; 5. J. Miller (LL) 19.40; 6. Pruitt (WN) 19.50; 7. Kitson (FF) 20.03; 8. Tingley (AN) 20.07

200 Meters—1. Luevano (WN) 28.50; 2. Sear (AN) 30.00; 3. Hales (WV) 30.20; 4. Kitson (FF) 30.90; 5. Pruitt (WN) 31.70; 6. Mullen (LL) 32.60; T7. Tingley (AN) and T. Miller (WV) 34.50

400 Meter Relay—1. Fairfield (Ritter, Yotter, Kitson, Geyer) 50.21; 2. Westview 50.46; 3. Lakeland 51.26; 4. West Noble 51.45; 5. Angola 54.17

800 Meter Relay—1. Fairfield (Ritter, Geyer, Mast, Hofer) 1:50.82; 2. West Noble 1:50.84; 3. Westview 1:53.59; 4. Lakeland 1:59.86; 5. Angola 2:03.27

1600 Meter Relay—1. West Noble (Richard, Burke, Barhydt, Luevano) 3:59.0; 2. Westview 4:04.0; 3. Lakeland 4:14.0; 4. Angola 4:29.50; 5. Fairfield 4:35.0

3200 Meter Relay—1. Westview (M. Jones, M. Yoder, K. Yoder, Stoltzfus) 9:49.82; 2. Angola 9:57.73; 3. Lakeland 10:11.53; 4. Fairfield 11:27.87

400 Sprint Medley Relay—1. Westview (Farnsworth, Troyer, M. Jones, B. Jones) 2:00.77; 2. Fairfield 2:02.12; 3. Angola 2:02.79; 4. West Noble 2:08.51

800 Sprint Medley Relay-- 1. Westview (Fennell, Hostetler, M. Jones, Collyer) 1:57.27; 2. Fairfield 2:04.84; 3. Angola 2:07.0; 4. Lakeland 2:10.47

1600 Meter Sprint Medley Relay—1. West Noble (Shepherd, Schrock, Barhydt, Burke) 4:24.84; 2. Westview 4:31.02; 3. Angola 4:31.68; 4. Fairfield 4:32.12; 5. Lakeland Christian 5:21.25

High Jump—1. Edwards (LL) 5-3; 2. Yotter (FF) 5-1; 3. Stoltzfus (WV) 5-0; 4. T. Miller (WV) 4-10; 5. Raymond (LC) 4-10; T6. Barhydt (WN) and Shepherd (WN) 4-8; 8. Kitson (FF) 4-6

Pole Vault—1. Meyer (AN) 8-3; 2. M. Jones (WV) 7-6; 3. Bourne (AN) 7-0; T4. Hostetler (WV) and Gephart (LL) 7-0; T6. Richard (WN) and Jasso (LL) 6-6; 8. Faldoe (FF) 6-6

Long Jump—1. Ballines (LL) 17-8.25; 2. Geyer (FF) 17-2.25; 3. Collyer (WV) 15-7; 4. J. Miller (LL) 15-0.25; 5. Hofer (FF) 15-4; 6. Farnsworth (WV) 15-3.5; 7. Ritter (FF) 15-3.25; 8. Kreider (LL) 15-1.5

Shot Put—1. Ott (LL) 39-1.5; 2. Wilson (WV) 35-9; 3. Clark (LL) 34-11.5; 4. Kathy (WN) 33-9; 5. V. Yoder (FF) 33-1; 6. Marshall (LC) 32-0.5; 7. Pruitt (WN) 31-1; 8. Petty (LL) 30-8

Discus—1. Pentracosta (AN) 103-1; 2. Petty (LL) 95-10.5; 3. Rensberger (WV) 89-8; 4. Plett (FF) 79-1; 5. Trittipo (WV) 76-9; 6. Martinez (WN) 71-7.5; 7. Chard (AN) 70-4; 8. Siders (AN) 69-10