Share |

Westview boys track results

 

Northridge and Jimtown each shaded Westview in boys track decisions this past Monday night.

The Warriors fell to the Raiders by a count of 72-60 and dropped a 68-60 result to the Jimmies. Northridge bested Jimtown, 77-55.

Kyle Baker, Dom Hunter, Jerry Schwartz, Buchanan Carpenter and Nate Raber were individual event winners for Westview. Baker took first in the 1600 meters (4:45.9), Hunter in the 400 meters (52.1), Schwartz in the 800 meters (2:05.9) Carpenter in the 200 meters (22.8) and Raber in the pole vault (12-6).

Also victorious for Westview was its 3200-meter relay team of Micah Hunsberger, Baker, Austin Borg and Schwartz (8:40.7).

MEET SUMMARY

Northridge 72, Westview 60

Jimtown 68, Westview 60

Northridge 77, Jimtown 55

3200 Meter Relay—1. Westview (Hunsberger, Baker, Borg, Schwartz) 8:40.7; 2. Northridge 9:03.5

110 Meter Hurdles—1. Presnell (N) 16.55; 2. Healey (N) 16.72; 3. Potts (J) 17.05; 4. Lundy (J) 18.42; 5. Slabach (W) 18.65

100 Meters—1. Emerson (J) 11.57; 2. Bello (N) 11.67; 3. Rolle (N) 11.77; 4. Johnston (N) 12.04; 5. Scheiber (J) 12.18

1600 Meters—1. Baker (W) 4:45.9; 2. Bradberry (N) 4:48.0; 3. O’Dell (N) 4:51.3; 4. Moore (N) 5:03.7; 5. Flores (W) 5:41.0

400 Meter Relay—1. Northridge (Healey, Rolle, Johnson, Bello) 46.98; 2. Jimtown 47.38

400 Meters—1. Hunter (W) 52.1; 2. Gill (J) 54.07; 3. Scheiber (J) 55.13; 4. Burciaga (N) 56.68; 5. Borg (W) 57.28

300 Meter Hurdles—1. Goodwin (N) 43.38; 2. Presnell (N) 43.48; 3. Potts (J) 45.98; 4. Healey (N) 46.28; 5. Lundy (J) 49.42

800 Meters—1. Schwartz (W) 2:05.9; 2. Hunsberger (W) 2:07.1; 3. Linn (N) 2:08.1; 4. Patel (N) 2:15.3; 5. Dean (J) 2:21.5

200 Meters—1. Carpenter (W) 22.8; 2. Emerson (J) 23.1; 3. Na. Raber (W) 23.4; 4. Rolle (N) 23.7; 5. Johnson (N) 24.8

3200 Meters—1. Bradberry (N) 9:55.0; 2. O’Dell (N) 9:55.9; 3. Baker (W) 9:59.0; 4. Moore (N) 10:51.6

1600 Meter Relay—1. Northridge (Johnson, Rolle, Buricaga, Linn) 3:38.7; 2. Westview 3:44.2

High Jump—1. Zufan (J) 5-8; 2. Gill (J) 5-8; 3. Slabach (W) 5-6; 4. Lundy (J) 5-6; 5. Carpenter (W) 5-6

Pole Vault—1. Na. Raber (W) 12-6; 2. Puckett (N) 12-0; 3. Kennedy (W) 12-0; 4. Gill (J) 10-0; 5. Morris (W) 9-6

Long Jump—1. Scheiber (J) 20-3; 2. Emerson (J) 20-1; 3. Bello (N) 19-5; 4. Goodwin (N) 19-3.5; 5. Carpenter (W) 19-0.25

Shot Put—1. Johnson (J) 41-5; 2. Miller (W) 41-2.5; 3. Evans (N) 39-8.5; 4. Spradlin (J) 37-5.5; 5. Andrews (N) 36-2

Discus—1. Magyar (J) 115-4; 2. Miller (W) 115-4; Johnson (J) 111-4; 4. Jones (N) 111-4; 5. Knuckles (N) 109-4