Share |

Turtle Town Relays results

 

Three LaGrange County girls earned individual blue ribbons Saturday at the 27th annual Turtle Town Relays track meet held in Churubusco.

Skyler Carpenter of Westview claimed three of the five titles garnered by local runners. The Lady Warrior ace swept the Gold Division 100-meter and 300-meter hurdles races in times of 14.98 and 44.11 seconds, respectively. She also sailed to victory in the long jump with a distance of 17-1 feet.

Westview teammate Jeslyn Zimmerly took first in the Gld Division pole vault with a height of 11-6 feet.

Rounding out the list of county winners was Allison Young of Prairie Heights. Young held off Manchester’s Bekah Brunn in the Black Division 100-meter hurdle race, stopping the clock at 16.34 seconds to Brunn’s mark of 16.36.

Several area competitors finished high in their events. Taking seconds were Aspen Dirr of Prairie Heights in the Black 800 meters (2:33.58), and Amanda Miller of Prairie Heights in the Black pole vault (8-0).

Mandy Jones of Westview took thirds in the Gold 100 meters (13.02), 200 meters (26.78) and long jump (16-2). Also placing third were Sabrina Whitaker of Westview in the Gold high jump (4-10) and the Lady Warrior 400-meter relay team (52.08).

Warsaw won the Gold Division team championship with 117.5 points. Westview was second with 85.5. Churubusco snared the Black Division team title with 127.5 points.

GOLD DIVISION

Team Scoring

Warsaw 117.5; Westview 85.5; Columbia City 69; Bellmont 68; DeKalb 62.5; Angola 62; FW North 55.5; East Noble 29; Leo 28; West Noble 25; Wawasee 19; Lakeland 3

Event Finals

3200 Meter Relay–1. Warsaw 10:51.54; 2. FW North 11:05.15; 3. East Noble 11:20.44; 4. Westview 11:33.34; 5. Columbia City 11:34.86; 6. West Noble 11:58.63; 7. Angola 12:10.39; 8. Leo 12:21.48

100 Meter Hurdles–1. Skyler Carpenter (WV) 14.98; 2. Kalisha Goree (CC) 15.98; 3. Holly Hankerson (BE) 16.06; 4. Jackie Ferguson (WR) 16.61; T5. Sabrina Whitaker (WV) and Kayla Simpson (FWN) 16.92; 7. Brittney Rhodes(WR) 17.41; 8. Jessica Freeman (CC) 18.10

100 Meters–1. Alexis Harvey (BE) 12.67; 2. Dyamond Morris (FWN) 13.01; 3. Mandy Jones (WV) 13.02; 4. Ann Harvout (WR) 13.14; 5. Jasmine Jenkins (FWN) 13.69; 6. Regina Anderson (WR) 13.78; 7. Maddy Hausch (Leo) 13.86; 8. Grace Burris (DK) 14.15

1600 Meters–1. Ashley Erba (WR) 5:08.35; 2. Samantha Roush (CC) 5:08.93; 3. Tiffany Rauch (FWN) 5:19.66; 4. Ericka Rinehart (AN) 5:20.66; 5. Lauren Hamilton (Leo) 5:27.90; 6. Janell Bender (WV) 5:43.22; 7. Courtney Casselman (EN) 5:45.46; 8. Alexia Zawadzke (EN) 5:47.72

400 Meter Relay–1. Warsaw 51.27; 2. FW North 51.97; 3. Westview 52.08; 4. Leo 52.33; 5. East Noble 53.25; 6. Angola 53.61; 7. West Noble 54.20; 8. Columbia City 54.92

400 Meters–1. Alexis Harvey (BE) 1:00.32; 2. Brittni Beerman (DK) 1:00.82; 3. Bailee Hankenson (BE) 1:01.07; 4. Hannah Lengacher (Leo) 1:01.26; 5. Megan Deutsch (CC) 1:01.50; 6. Megan Kratzsch (WR) 1:02.34; 7. Tennie Worrell (WR) 1:02.64; 8. Shana Christian (EN) 1:03.06

300 Meter Hurdles– 1. Skyler Carpenter (WV) 44.11; 2. Holly Hankenson (BE) 46.80; 3. Jackie Ferguson (WR) 47.92; 4. Kayla Simpson (FWN) 49.01; 5. Jessica Freeman (CC) 49.82; 6. Kayla Bixler (WR) 50.01; 7. Sabrina Whitaker (WV) 50.63; 8. Kalisha Goree (CC) 50.90

 

800 Meters–1. Brittany Beard (AN) 2:21.79; 2. Tiffany Rauch (FWN) 2:23.75; 3. Brooke Kline (WR) 2:26.38; 4. Brittni Beerman (DK) 2:29.06; 5. Samantha Roush (CC) 2:29.72; 6. Erin Knepple (CC) 2:30.44; 7. Kara Robinett (DK) 2:34.77; 8. Lilly Fleming (WR) 2:35.51

200 Meters–1. Alexis Harvey (BE) 25.55; 2. Emily Watkins (AN) 26.54; 3. Mandy Jones (WV) 26.78; 4. Ann Harvout (WR) 26.93; 5. Dyamond Morris (FWN) 27.30; 6. Kendall Kelley (DK) 27.81; 7. Mikhalia Lichtenberger (Leo) 28.01; 8. Jasmine Jenkins (FWN) 28.10

3200 Meters–1. Ashley Erba (WR) 11:17.47; 2. Ericka Rinehart (AN) 11:56.38; 3. Anissa Richards (WN) 12:07.46; 4. Courtney Linnemeier (WW) 12:12.30; 5. Alexis Zawadzke (EN) 12:15.55; 6. Brooke Warstler (CC) 12:26.93; 7. Jennifer Emery (Leo) 12:31.53; 8. Cheryl Morris (EN) 12:34.41

1600 Meter Relay–1. Bellmont 4:07.79; 2. Warsaw 4:10.19; 3. Columbia City 4:13.71; 4. Leo 4:16.01; 5. DeKalb 4:16.66; 6. West Noble 4:19.74; 7. East Noble 4:24.11; 8. Angola 4:26.03

High Jump–1. Carlee Herald (CC) 5-2; 2. Bailee Hankenson (BE) 5-1; 3. Sabrina Whitaker (WV) 4-10; 4. Sierra Conway (AN) 4-10; 5. Kara McLaughlin (EN) 4-10; T6. Kalisha Goree (CC), Jaime Leu (LL) and Kellee Barkes (WV) 4-8

Pole Vault–1. Jeslyn Zimmerly (WV) 11-6; 2. Kennedy Trine (AN) 11-0; T3. Claire Hickerson (WR) and Kristen Russell (DK) 10-0; 5. Megan Dearlove (WR) 9-6; T6. Amanda Fager (AN), Sarah Rozow (WW) and Megan Deutsch (CC) 8-6

Long Jump– 1. Skyler Carpenter (WV) 17-1; 2. Kalisha Goree (CC) 16-4.25; 3. Mandy Jones (WV) 16-2; 4. Kendall Kelley (DK) 15-4; 5. Emily Watkins (AN) 15-2.75; 6. Amairany Cruz (WN) 14-9.5; 7. Jennifer Rodgers (Leo) 14-3.5; 8. Katie Voelz (WR) 14-2.5

Shot Put–1. Rachel Dincoff (DK) 4-10.5; 2. Jordan Edington (WW) 36-3.25; 3. Emily Watkins (AN) 34-3.5; 4. Kara Eck (DK) 34-2; 5. Sarah Heagy (WR) 34-0.25; 6. Lauren Burish (WR) 33-0.75; 7. Breann Johnson (WW) 32-0; 8. Jaymee Wolfe (EN) 31-6.5

Discus–1. Rachel Dincoff (DK) 125-3; 2. Hannah Bright (WN) 124-7; 3. Samantha Jensen (WR) 116-4; 4. Lauren Burish (WR) 114-7; 5. Kara Eck (DK) 113-7; 6. Jacey Cauhorn (EN) 108-2; 7. Jordan Edington (WW) 99-8; 8. Monika Stidham (LL) 99-4

BLACK DIVISION

Team Scoring

Churubusco 127.5; Whitko 78; Garrett 73; Fremont 56; Culver 56; Woodlan 54.5; Manchester 51; Heritage 40.5; Prairie Heights 35; Central Noble 31; FW Canterbury 12.5; Eastside 6

Event Finals

3200 Meter Relay–1. Fremont 10:52.74; 2. Manchester 10:53.79; 3. Garrett 11:04.60; 4. Churubusco 11:08.94; 5. Whitko 11:12.45; 6. Central Noble 11:24.34; 7. FW Canterbury 11:29.04; 8. Woodlan 11:53.49

100 Meter Hurdles–1. Allison Young (PH) 16.34; 2. Bekah Brunn (MA) 16.36; 3. Chelsea Sherburne (FR) 17.04; 4. Danielle Pippenger (CH) 17.19; 5. Brooke Gerbers (WO) 17.47; 6. Michaela Sylvester (WH) 17.66; 7. Tiffany Doty (FR) 17.79; 8. Rachel Gallmeyer (HE) 18.70

100 Meters- 1. Payton Summers (CH) 12.96; 2. Denisha Brown (CU) 13.08; 3. Kayla Shaffer (CU) 13.39; 4. Cassandra Lomont (WO) 13.42; 5. Allison Young (PH) 13.52; 6. Marena Drewery (WO) 13.69; 7. Kari Smith (HE) 13.80; 8. Lexi Huckleberry (FWC) 13.96

1600 Meters–1. Abby Hostetler (FR) 5:21.07; 2. Anna Aldrich (FR) 5:40.27; 3. Ariel McCoy (GA) 5:51.41; 4. Vickie Cook (WO) 5:57.48; 5. Alysha Brunton (HE) 6:01.86; 6. Sophia Joseph (FWC) 6:04.36; 7. Emily Weber (CN) 6:05.31; 8. Kelsi Custer (MA) 6:08.66

400 Meter Relay–1. Churubusco 52.74; 2. Whitko 53.18; 3. Woodlan 53.90; 4. Culver 54.35; 5. Manchester 54.53; 6. Heritage 55.23; 7. Fremont 56.50; 8. Garrett 56.85

 

400 Meters–1. Cassandra Lomont (WO) 1:00.86; 2. Josie Sparks (WH) 1:02.41; 3. Kayla Shaffer (CU) 1:04.80; 4. Brandi Dawson (GA) 1:05.28; 5. Lauren Hoffman (HE) 1:05.32; 6. Haley Fulkerson (CH) 1:05.57; 7. Vickie Cook (WO) 1:07.86; 8. Holly Rawles (CN) 1:08.02

300 Meter Hurdles–1. Jordyn Knott (GA) 48.94; 2. Danielle Pippenger (CH) 49.72; 3. Sabrina Books (HE) 50.66; 4. Rachel Frericks (CH) 51.05; 5. Kelly Hosford (CN) 51.62; 6. Crista L’Esperance (FWC) 51.72; 7. Micaela Sylvester (WH) 52.24; 8. Tatum Schultz (CU) 53.44

800 Meters–1. Corinne Barker (CN) 2:29.66; 2. Aspen Dirr (PH) 2:33.58; 3. Rachel Fehring (CH) 2:35.87; 4. Holly Frantz (WH) 2:39.02; 5. Miranda Terrill (WH) 2:41.01; 6. Bianca Suarez (HE) 2:41.73; 7. Jessie Faron (FWC) 2:42.25; 8. Brooke Romines (WO) 2:44.40

200 Meters–1. Kayla Shaffer (CU) 26.98; 2. Denisha Brown (CU) 27.25; 3. Cassandra Lomont (WO) 27.48; 4. Payton Summers (CH) 27.55; 5. Josie Sparks (WH) 27.76; 6. Elaine Warner (WH) 28.64; 7. Bekah Brunn (MA) 28.74; 8. Marena Drewery (WO) 28.83

3200 Meters–1. Abby Hostetler (FR) 11:25.52; 2. Anna Aldrich (FR) 12:27.86; 3. Ariel McCoy (GA) 12:31.12; 4. Rachel Griebel (HE) 13:02.65; 5. Kelsi Custer (MA) 13:18.49; 6. Rachel Hood (GA) 13:37.10; 7. Carissa Pascetello (CH) 13:45.97; 8. Kiana Gillum (MA) 14:23.97

1600 Meter Relay–1. Whitko 4:21.17; 2. Heritage 4:31.88; 3. Central Noble 4:33.07; 4. Churubusco 4:34.82; 5. Manchester 4:35.72; 6. Woodlan 4:39.48; 7. Garrett 4:40.91; 8. FW Canterbury 4:47.76

High Jump–1. Jordyn Knott (GA) 5-1.75; 2. Miranda Terrill (WH) 5-0; 3. Tatum Schultz (CU) 4-10; T4. Kiersten Winn (HE) and Danielle Pippenger (CH) 4-8; T6. Lindsey Dierks (MA) and Brooke Gerbers (WO) 4-8; T8. Tabitha Crowell (FWC) and Lindsey Budnik (MA) 4-8

Pole Vault–1. Kinzie Hogeston (CH) 8-6; 2. Amanda Miller (PH) 8-0; 3. Molly Blake (CH) 8-0; 4. Ivory McClelland (CN) 7-6; 5. Cagney Craig (WH) 6-6; 6. Elizabeth Hardesty (WH) 6-0

Long Jump–1. Jordyn Knott (GA) 15-8; 2. Lindsey Budnik (MA) 15-8; 3. Taylor Zwick (WH) 14-7.5; 4. Brooke Gerbers (WO) 14-7.25; 5. Payton Summers (CH) 14-7; 6. Danielle Pippenger (CH) 14-6; 7. Reghan Craig (WH) 14-1; 8. Lyndsey Gibson (GA) 13-2.5

Shot Put–1. Heather Monk (CH) 36-10; 2. Katie Monk (CH) 35-1.5; 3. Laura Moynahan (GA) 34-6.75; 4. Tressa Terry (PH) 34-5; 5. Niki Frieden (MA) 29-10.75; 6. Elizabeth Walters (ES) 28-8; 7. Dana Hobbs (WH) 28-6.75; 8. Donna Zehner (CU) 28-5.5

Discus–1. Katie Monk (CH) 123-3; 2. Heather Monk (CH) 117-5; 3. Laura Moynahan (GA) 104-8; 4. Donna Zehner (CU) 104-7; 5. Niki Frieden (MA) 95-5; 6. Elizabeth Walters (ES) 85-4; 7. Taylor Zwick (WH) 85-4; 8. Bailey Sutton (GA) 82-1