Share |

Prairie Heights tracksters fall

 

Prairie Heights boys lost to Fremont 68-64 while the PH girls fell 81-43 in NECC track action.

   PH was led by triple winner Jimmy Maas, who won both hurdle races and aided the 1600 relay team to a first place.

   PH girls were led by triple winner Amanda Miller, who took the 400, long jump and pole vault.

       MEET SUMMARY

Boys – Fremont 68 PH 64

3200 Relay- 1.Pr. Hts. 10:08 (Musser, Pollack, White, Tracey)

100M Hurdles-1.Jimmy Maas (PH) 14.7; 2.Zack Sheperd (PH) 16.52; 3.Verde (F) 17.42

100M Dash- 1.Roebel (F) ; 2.Wirick (F) NO TIMES AVAILABLE

1600M Run- 1.Jason Perkins(PH) 5:01; 2.Jeremy Easterday (F) 5:12; 3.Christian Granados(PH) 5:24

400M Dash- 1.Dillon Henschen (PH) 53.3; 2.Cleverly (F) 58.4; 3.Cody Tons (F) 59.3

400M Relay- 1.Fremont 45.7

300M Hurdles- 1.Maas (PH) 40.4; 2. Verde (F) 45.3; 3.Evan Gunthorp (PH) 49.5

800M Run-1.Easterday (F) 2:22; 2.Collin Musser (PH) 2:24; 3.Knotek (F) 2:48

200M Dash- 1.Wirick (F) 24.3; 2. Roebel (F) 25.2; 3. Bryan Landros (PH) 25.3

3200M Run- 1. Keigan Culler (F) 10:39; 2. Tyler Herber (F)11:06; 3.Arthur Franke (PH)11:11

1600M Relay- 1.Prairie Heights NO TIME AVAILABLE

Shot Put- 1.Coatney (F) 37’4 ½”; 2.Bentley (F) 33’8 ¼”; 3.Morril (F) 27’3 ¼”

Discus- 1.C. McDowell(F) 94’8 ½”; 2.Coatney(F) 87’4 ¼”; 3.John Bremer (PH) 73’1”

High Jump- 1.Kyler West (PH) 5’10”; 2.Trevor Wirick (F) 5’7”; 3.Levi Tuckerman (PH) 5’4”

Long Jump- 1.Kaegan Graham (F) 16’7 ¼”; 2.Gage Frisdi (F) 14’9 ½”; 3.Zach Britten(F) 14’5 ¾”

Pole Vault-1.Nick Lagaman (PH)12’6”; 2.Zack Sheperd(PH) 12’0”; 3.Chandler McDowell (F) 9’6”

 

      MEET SUMMARY

Girls- Fremont 81 PH 43

3200M Relay-1.Fremont 12:07

100M Hurdles- 1.Sherborne(F) 17.09; 2.Doty (F) 17.2

100M Dash- 1.Palletta (F) 14.37; 2.Kurtz(PH) 14.5; 3.Hatch (PH) 14.53

1600M Run- 1.Hostetler(F) 5:15; 2.Cesna(F) 6:16; 3.Cook(PH) 6:45

400M Dash- 1.Amanda Miller(PH) 1:10; 2.Palletta(F) 1:13.6; 3.Behnheldt(F) 1:16.3

400M Relay- 1.(PH) 57.4

300M Hurdles- 1.Doty(F) 1:03.1; 2.Sherborne(F) 1:03.2

800M Run- 1. Hostetler(F)2:25; 2.Dirr(PH) 2:34; 3.Reidenbach(F)2:48

200M Dash-1.Hatch(F) 30.1; 2.Kurtz(PH) 30.9; 3.Hart(F) 34.4

3200M Run- 1.Aldrich(F) 12:46; 2.Cessna(F) 14:40

1600M Relay- 1.Fremont 4:39.2

Shot Put-1.Tressa Terry(PH) 34’5 ¼”; 2.Sherbondy(F) 28’5 ¾”; 3.Watson(PH) 25’3 ¼”

Discus- 1.Sherbondy(F) 86’6”; 2.Terry(PH) 73’; 3.Cleverly(F) 62’3 ½”

High Jump-1.Miller(PH) 4’6”; 2.Hatch(F) 4’2”; 3.S Vacala (F)3’10”

Long Jump-1.Miller(PH) 12’3 ¼”; 2.Hatch(F) 12’2”, 3.Brooke Gingerich(PH) 11’2”

Pole Vault-1.Miller (PH) 7’6”