Share |

Prairie Heights host track meet

 

Jimmy Maas swept the hurdle races for Prairie Heights in an NECC boys track “four-way” meet held Tuesday in Brushy Prairie.

Maas claimed the 110-meter hurdle event in a time of 14.06 seconds. He won the 300-meter hurdles in a clocking of 39.80.

Kyle West and Nick Lagemann were the other Panthers to snare blue ribbons. West won the high jump (6-0) and Lagemann the pole vault (13-6).

Prairie Heights lost team decisions to Eastside (74-56), Churubusco (90-41) and Central Noble (78-49).

MEET SUMMARY

Eastside 74, Prairie Heights 56

Churubusco 90, Prairie Hts. 41

Central Noble 78, Prairie Hts. 49

Churubusco 100, Eastside 31

Central Noble 70, Eastside 57

Churubusco 79.5, C. Noble 52.5

3200 Meter Relay—1. Central Noble 8:41.60; 2. Churubusco 8:48.30

110 Meter Hurdles—1. Jimmy Maas (PH) 14.06; 2. Austin Boggess (CH) 16.00; 3. Layne Fulk (CH) 17.13; 4. Nick Winn (ES) 17.28

100 Meters—1. Heath Wiggins (CH) 11.30; 2. Sam Parker (ES) 11.50; 3. Taylor Almack (CN) 11.80; 4. Aaron Zolman (CH) 11.90

1600 Meters—1. Ryan Smith (CN) 4:38.0; 2. Matt Pounds (CN) 5:04.0; 3. Jacob Geiger (CH) 5:07.0; 4. Jason Perkins (PH) 5:12.0

400 Meter Relay—1. Churubusco 46.90; 2. Eastside 47.40

400 Meters—1. Jerrod Leatherman (CN) 54.10; 2. Tanner Hurley (CH) 54.80; 3. Kadis Renier (ES) 57.30; 4. Austin Talik (ES) 57.70

300 Meter Hurdles—1. Jimmy Maas (PH) 39.80; 2. Austin Boggess (CH) 43.50; 3. Nick Winn (ES) 45.10; 4. Chase Dougherty (CN) 45.90

800 Meters—1. Joel Fehring (CH) 2:08.08; 2. Matt Pounds (CN) 2:13.90; 3. Joe Zumbrun (CH) 2:14.60; 4. Lucas Chapman (ES) 2:16.80

200 Meters—1. Heath Wiggins (CH) 23.50; 2. Alex Zolman (CH) 24.30; 3. Kyle West (PH) 25.00; 4. Joel Cochard (CN) 25.20

3200 Meters—1. Ryan Smith (CN) 10:24.80; 2. Conner Hogeston (CH) 10:33.90; 3. Arthur Franke (PH) 11:17.90; 4. Josh Firestine (ES) 12:01.50

1600 Meter Relay—1. Churubusco 3:43.40; 2. Central Noble 3:43.90

High Jump—1. Kyler West (PH) 6-0; 2. Jerrod Leatherman (CN) 5-10; 3. Layne Fulk (CH) 5-6; 4. Levi Tuckerman (PH) 5-4

Pole Vault—1. Nick Lagemann (PH) 13-6; 2. Zach Shepard (PH) 13-0; 3. Zach Adams (CH) 12-0; 4. Cory Miller (CH) 12-0

Long Jump—1. Heath Wiggins (CH) 17-3.25; 2. Kadis Renier (ES) 17-2.25; 3. Austin Talik (ES) 16-5.25; 4. Keegan Grahem (PH) 16-1

Shot Put—1. Ty Ruckman (ES) 44-5.75; 2. Donnie Johns (CN) 42-7.75; 3. Erik Kuznar (CH) 41-1.75; 4. Gunner Barnhart (CH) 38-1

Discus—1. Gunner Barnhart (CH) 134-3; 2. Donnie Johns (CN) 129-8; 3. Ty Ruckman (ES) 127-3; 4. Logan Paris (CH) 123-1