Share |

Land of Lakes Conference track results

 

Westview won both the girls and boys divisions of the Land of Lakes Conference track meet last Monday at Fairfield.

The Lady Warriors, led by Kloee Fitch and Jeannie Bontrager, piled up 141 points to shade runner-up Fairfield, which tallied 120. Churubusco was a distant third with 79.

Fitch captured firsts in the shot put (28-9.5) and discus (86-8) throws. Bontrager sped to a win in the 200-meter dash (27.93) and bested the field in the long jump (14-3.5).

Also earning blue ribbons for the Westview girls were Grace Hales in the 400 meters (1:03.48), Erika Gamble in the pole vault (8-3) and the 1600-meter relay quartet of Hales, Taryn Pruitt, Tori Wisler and Makayla Yoder (4:28.85).

In the boys meet, triple-victor Lindon McDonald sparked Westview to an 11-point margin over the host Falcons, 114-103 in the final team standings. Churubusco took third with 84 markers.

McDonald’s triumphs came in the 100 meters (11.72), 200 meters (24.39) and high jump (6-0). His effort in the high jump set a new LLC meet record.

Nic Yoder was the other Warrior event champion. Yoder finished first in the 400 meters (56.98).

Lakeland’s Josh Collyer took top honors in the shot put (41-2).

GIRLS MEET SUMMARY

Team Scoring

Westview 141; Fairfield 120; Churubusco 79; Central Noble 66; West Noble 43; Lakeland 41; Prairie Heights 14

Event Finals

100 Meters–1. Jessica Miller (FF) 13.20; 2. Riley Miller (FF) 13.25; 3. Jeannie Bontrager (WV) 13.31; 4. Cortney Lehman (CH) 13.63; 5. Erika Gamble (WV) 13.76; 6. Haleigh Dibiosso (LL) 13.91; 7. Janessa Fogle (CN) 13.98; 8. Erin Mawhorter (WN) 13.99

200 Meters–1. Jeannie Bontrager (WV) 27.93; 2. Riley Miller (FF) 28.08; 3. Jessica Miller (FF) 28.28; 4. Janessa Fogle (CN) 28.98; 5. Jaden Conrad (LL) 29.08; 6. Haleigh Dibiosso (LL) 29.42; 7. Molly Green (CH) 29.57; 8. Erin Mawhorter (WN) 29.62

400 Meters–1. Grace Hales (WV) 1:03.48; 2. Cierra Lau (FF) 1:05.28; 3. Taryn Pruitt (WV) 1:05.81; 4. Audrey Gray (CN) 1:06.15; 5. Clarissa Hogeston (CH) 1:07.26; 6. Adriana Belmares (WN) 1:?09.73; 7. Corina Garrett (LL) 1:09.75; 8. Jenna Stephens (FF) 1:10.35

800 Meters–1. Julia Folland (CH) 2:34.63; 2. Yvette Rojas (WN) 2:38.63; 3. Kenzie Bobeck (FF) 2:43.87; 4. Chloe Lovell (WV) 2:45.65; 5. Morgan Campbell (LL) 2:45.94; 6. Stacia Fester (CH) 2:45.95; 7. Jessica Vasquez (WN) 2:46.30; 8. Macklin Getz (PH) 2:47.35

1600 Meters–1. Yvette Rojas (WN) 5:44.40; 2. Julia Foland (CH) 5:56.71; 3. Jessica Vasquez (WN) 5:57.43; 4. Michaella Burchett (LL) 6:04.45; 5. Katie Kieper (FF) 6:05.67; 6. Calyn Howell (FF) 6:12.66; 7. Katie Cooper (PH) 6:16.60; 8. Amiah May (WV) 6:27.29

100 Meter Hurdles–1. Alyssa Anderson (CH) 16.56; 2. Jessica Miller (FF) 17.05; 3. Molly Green (CH) 17.31; 4. Janessa Fogle (CN) 17.33; 5. Taryn Pruitt (WV) 17.43; 6. Jennifer Hostetler (WV) 18.48; 7. Calista Rice (CN) 19.12; 8. Taylor Mullet (LL) 19.52

400 Meter Relay–1. Fairfield (Cierra Lau, Jessica Miller, Riley Miller, Jalisa Schwartz) 52.48 (new meet record); 2. Westview 52.98; 3. Churubusco 55.00; 4. Central Noble 55.09; 5. Lakeland 56.29; 6. West Noble 58.52; 7. Prairie Heights 59.87

1600 Meter Relay– 1. Westview (Grace Hales, Taryn Pruitt, Tori Wisler, Makayla Yoder) 4:28.85; 2. Churubusco 4:30.47; 3. Central Noble 4:33.35; 4. Fairfield 4:49.29; 5. West Noble 4:51.32; 6. Lakeland 4:54.44; 7. Prairie Heights 5:25.11

 

High Jump– 1. Abbey Stonebraker (CN) 4-6; 2. Cortney Lehman (CH) 4-6; 3. Cierra Lau (FF) 4-6; 4. Grace Hales (WV) 4-6; T5. Tori Wisler (WV), Jaden Conrad (LL) and Alyssa Anderson (CH) 4-4; 8. Corina Garrett (LL) 4-4

Pole Vault– 1. Erika Gamble (WV) 8-3; 2. Roshonda Farnsworth (WV) 7-3; 3. Monica Broom (CN) 6-9; 4. Emma Symons (CN) 6-6; 5. Tarin Cosby (FF) 6-6; 6. Emily Murphy (CH) 6-0; 7. JoAna Hershberger (FF) 6-0

Long Jump–1. Jeannie Bontrager (WV) 14-3.5; 2. Grace Hales (WV)) 14-0.5; 3. Jalisa Schwartz (FF) 13-8.5; 4. Erin Mawhorter (WN) 13-8.25; 5. Micaela Snider (FF) 13-2.75; 6. Clarissa Hogeston (CH) 13-0; 7. Krista Custer (CN) 12-8.5; 8. Ali Rhodes (LL) 12-4.5

Shot Put– 1. Kloee Fitch (WV) 28-9.5; 2. Andrea Hagar (FF) 27-1; 3. Taylor Kay (CN) 25-4.5; 4. Brianna Collins (CN) 25-4; 5. Cara Brookins (FF) 24-9; 6. Erica Dodane (LL) 24-8.75; 7. Hope Brandenberger (WV) 24-2; 8. Terris Elkins (PH) 21-10.25

Discus–1. Kloee Fitch (WV) 86-8; 2. Hope Brandenberger (WV) 79-2; 3. Terris Elkins (PH) 72-10; 4. Andrea Hagar (FF) 72-0; 5. Hannah Siegel (FF) 69-3; 6. Victoria Miramonti (LL) 68-5; 7. Brianna Collins (CN) 64-4; 8. Erica Dodane (LL) 63-1

BOYS MEET SUMMARY

Team Scoring

Westview 114; Fairfield 103; Churubusco 84; Prairie Heights 74; West Noble 57; Lakeland 51; Central Noble 21; Howe School 3

Event Finals

100 Meters– 1. Lindon McDonald (WV) 11.72; 2. Landon Harris (CH) 11.82; 3. Mitch DeWitt (FF) 12.15; 4. Jared Beechy (PH) 12.32; 5. Zach Wagler (FF) 12.49; 6. Robby Smiley (CN) 12.51; 7. Nic Yoder (WV) 12.61; 8. Caleb Mishler (LL) 12.67

200 Meters–1. Lindon McDonald (WV) 24.39; 2. Mitch DeWitt (FF) 25.04; 3. Zach Wagler (FF) 25.73; 4. Jared Beechy (PH) 25.84; 5. Josh Howk (CH) 25.88; 6. Robby Smiley (CN) 25.94; 7. Zach Miller (WV) 26.57; 8. Caleb Partin (CH) 26.58

400 Meters–1. Nic Yoder (WV) 56.98; 2. Joe Barrientos (WN) 57.61; 3. Chance Gallmeier (CH) 58.54; 4. Kade Gerbers (PH) 58.70; 5. Josh Collyer (LL) 58.73; 6. Brady Willard (FF) 58.93; 7. Ryan Burkholder (PH) 59.30; 8. Nick Tayloe (CN) 1:00.18

800 Meters–1. Alex De Luna (WN) 2:11.94; 2. Josh Perkins (PH) 2:16.65; 3. Braden Reynolds (WV) 2:17.13; 4. Alberto Bonilla (WN) 2:23.34; 5. Mitch Perkins (PH) 2:24.97; 6. Andy Beer (FF) 2:25.82; 7. Landon Miller (FF) 2:27.38; 8. Kyle Burchett (LL) 2:27.99

1600 Meters–1. Alberto Bonilla (WN) 5:01.57; 2. Davis Stutzman (WV) 5:01.59; 3. Salvador Campos (WN) 5:04.51; 4. Landon Miller (FF) 5:04.99; 5. Derek Miller (WV) 5:10.25; 6. Mitch Perkins (PH) 5:12.83; 7. Drew Faust (LL) 5:12.92; 8. Aarronn Steele (CN) 5:23.54

110 Meter Hurdles–1. Sheldon Shearer (CH) 15.45 (new meet record); 2. Josh Collyer (LL) 15.87; 3. Brock Miller (WV) 16.80; 4. Austin Shepard (PH) 17.45; 5. Kenyon Helmuth (PH) 17.73; 6. Fernando Luevano (WN) 17.93; 7. Seth Hoffman (FF) 17.96; 8. Wes Coble (FF) 18.00

400 Meter Relay–1. Churubusco (Chance Gallmeier, Landon Harris, Josh Howk, Sheldon Shearer) 48.40; 2. Prairie Heights 49.00; 3. Fairfield 49.06; 4. Central Noble 50.80; 5. Lakeland 50.93; 6. West Noble 52.00; 7. Howe School 57.41; 8. Westview 58.04

1600 Meter Relay–1. Churubusco (Chance Gallmeier, Landon Harris, Caleb Partin, Sheldon Shearer) 3:57.30; 2. West Noble 4:00.11; 3. Fairfield 4:04.08; 4. Westview 4:04.91; 5. Prairie Heights 4:08.32; 6. Central Noble 4:10.92; 7. Lakeland 4:35.45; 8. Howe School 5:04.47

High Jump–1. Lindon McDonald (WV) 6-0 (new meet record); 2. Jared Beechy (PH) 5-11; 3. Caleb Partin (CH) 5-6; 4. Brock Miller (WV) 5-4; 5. Tanner Raatz (LL) 5-2; 6. Seth Hoffman (FF) 5-0;l 7. Noah Stucker (CH) 4-10; 8. Andy Beer (FF) 4-10

Pole Vault– 1. Sheldon Shearer (CH) 10-0; 2. Arthur Koehler (LL) 10-0; 3. Lincoln McDonald (WV) 9-9; 4. Robby Smiley (CN) 9-6; 5. Nic Yoder (WV) 9-6; 6. Kenyon Helmuth (PH) 9-6; 7. Zach Wagler (FF) 8-6; 8. Jay Johnson (LL) 8-0