Share |

Goshen Invitational cross country results

 

Daniel Flores of Westview finished fourth overall in a time of 18:01 to lead the local contingent of runners at the Goshen Invitational boys cross country meet held last Thursday at Shanklin Park.

Flores’ teammate Derek Miller placed eighth in a clocking of 18:16. Another Warrior, Devin Sharick, wound up 28th in 19:51.

Evan Gunthorp led Prairie Heights in the meet, finishing 32nd in 20:05. Riley Lewis was 40th in 20:29.

Goshen captured the top three boys places, led Ricardo Castillo in first with a time of 17:15.

In the girls meet, Sierra Weaver of Westview was the first area runner to finish. Weaver placed 22nd in 23:33.

Aspen Dirr of Prairie Heights took 24th in 23:44. Kathy Franklin of the Lady Warriors edged out Lady Panther Christy Scott for 25th position. Franklin ran a 23:46.22 and Scott a 23:46.71.

Kayla Casaletto of Elkhart Christian took the girls medalist honors with a mark of 20:14.

BOYS SUMMARY

Top 10 Finishers

1. Ricardo Castillo (Goshen) 17:15; 2. Gerardo Abal (Goshen) 17:26; 3. Shawn Graves (Goshen) 17:44; 4. Daniel Flores (Westview) 18:01; 5. Cory Edwards (Elk. Memorial) 18:03; 6. Lane Graves (Goshen) 18:06; 7. Kennedy Schneiders (Plymouth) 18:12; 8. Derek Miller (Westview) 18:16; 9. Chris Waycaster (Elk. Christian) 18:26; 10. Mytch Selbers (Elk. Memorial) 18:27

Other Westview Finishers

28. Devin Sharick 19:51; 39. Spencer Shank 20:27; 43. Brock Miller 20:33; 85. Coby Knowles 23:59

Prairie Heights Finishers

32. Evan Gunthorp 20:05; 40. Riley Lewis 20:29; 44. Alex Steele 20:42; 45. Jason Perkins 20:43; 53. Kyle Garman 21:13; 54. Mitch Perkins 21:13; 55. Josh Perkins 21:14; 96. Kendall Perkins 25:48

GIRLS SUMMARY

Top 10 Finishers

1. Kayla Casaletto (Elk. Christian) 20:14; 2. Brooke Moore (Elk. Memorial) 20:32; 3. Maddie Morehead (Elk. Christian) 20:39; 4. Haley Lehman (Elk. Memorial) 21:07; 5. Hannah Yeakey (Bethany Christian) 21:17; 6. Abby Patrick (Plymouth) 21:18; 7. Libby Reed (Plymouth) 21:21; 8. Alli Hoefle (Elk. Memorial) 22:06; 9. Jasmyn Brown (Goshen) 22:22; 10. Shelby Harrell (Plymouth) 22:32

Westview Finishers

22. Sierra Weaver 23:33; 25. Kathy Franklin 23:46; 55. Madison Burton 27:19; 56. Elaine Mullet 27:22; 59. Alexis Brandan 28:03

Prairie Heights Finishers

24. Aspen Dirr 23:44; 26. Christy Scott 23:46; 29. Katie Cooper 23:48