Share |

Girls NECC track results

Westview placed a strong second to Churubusco in the NECC girls track meet completed last Friday night at Fairfield.

The Lady Warriors tallied 96.5 points in the annual track show, edging the host Lady Falcons by 3.5 markers for runner-up honors. Churubusco piled up 107 points in taking first prize.

Leading the Westview cause with a victory in the meet’s final event – the 1600-meter relay – was the quartet of Jeannie Bontrager, Grace Hales, Maddie Jones and Tori Wisler. Their time of 4:23.71 was a second faster than runner-up Churubusco (4:24.84).

The relay triumph capped off a fine night for Bontrager, who scored seconds in both the 100- and 200-meter dashes in times of 13.01 and 26.91 seconds, respectively. Hales also picked up a third-place result in the long jump with a distance of 16-4 feet.

Prairie Heights distance runner Aspen Dirr finished second in the 800 meters (2:29.33) and third in the 1600 meters (5:31.69) to pace the Lady Panthers in the meet. Kloee Fitch’s second in the shot put (38-2) and third in the discus (102-5) led Lakeland.

MEET SUMMARY

Team Scores

Churubusco 107; Westview 96.5; Fairfield 93; Angola 71; Fremont 63; West Noble 61; Lakeland 51.5; Prairie Heights 33; Central Noble 22; Eastside 20

Event Finals

3200 Meter Relay—1. Fremont (Abigail Hostetler, Elaina Schaefer, Riley Welch, Courtney Woosely) 10:16.30; 2. Westview 10:21.56; 3. Churubusco 10:25.01; 4. Fairfield 10:41.58; 5. West Noble 10:50.02; 6. Lakeland 10:54.81; 7. Angola 11:11.82; 8. Central Noble 12:16.74

100 Meter Hurdles—1. Danielle Pippenger (CH) 16.40; 2. Jessica Miller (FF) 16.60; 3. Kennedy Trine (AN) 17.02; 4. Jayla Meyer (AN) 17.12; 5. Alyssa Anderson (CH) 17.17; 6. Janessa Fogle (CN) 17.18; 7. Hannah Yoder (ES) 17.20; 8. Taryn Pruitt (WV) 17.37

100 Meters—1. Riley Miller (FF) 12.59; 2. Jeannie Bontrager (WV) 13.01; 3. Amairany Cruz (WN) 13.02; 4. Erin Mawhorter (WN) 13.27; 5. Kathryn Andrews (AN) 13.29; 6. Lindsay Dyson (AN) 13.36; 7. Cierra Lau (FF) 13.39; 8. Ashtin Kaminer (LL) 13.88

1600 Meters—1. Abigail Hostetler (FR) 5:12.83; 2. Josey Korte (AN) 5:28.06; 3. Aspen Dirr (PH) 5:31.69; 4. Michaella Burchett (LL) 5:39.27; 5. Kaitlyn Warren (WV) 5:43.99; 6. Kathy Franklin (WV) 5:46.88; 7. Courtney Woosely (FR) 5:48.88; 8. Julia Folland (CH) 5:52.13

400 Meter Relay—1. Fairfield (Cierra Lau, Danae Miller, Jessica Miller, Riley Miller) 51.54; 2. Angola 52.34; 3. Westview 52.54; 4. Churubusco 52.56; 5. Lakeland 54.41; 6. Central Noble 54.93; 7. Eastside 55.13; 8. West Noble 59.43

400 Meters—1. Amairany Cruz (WN) 1:01.95; 2. Emma Moughler (ES) 1:02.82; 3. Elexus Holmes (LL) 1:04.03; 4. Darby Allen (CH) 1:04.22; 5. Brittany McKinney (CH) 1:05.20; 6. Grace Hales (WV) 1:05.45; 7. Arianna Cranston (AN) 1:05.60; 8. Elaina Schaefer (FR) 1:06.24

300 Meter Hurdles—1. Jessica Miller (FF) 48.57; 2. Danielle Pippenger (CH) 49.47; 3. Janessa Fogle (CN) 50.24; 4. Ashlyn Maskow (LL) 50.34; 5. Winifred Sceniak (FF) 50.94; 6. Taryn Pruitt (WV) 51.71; 7. Julia Wright (WV) 51.84; 8. Hannah Siders (AN) 52.34

800 Meters—1. Abigail Hostetler (FR) 2:25.22; 2. Aspen Dirr (PH) 2:29.33; 3. Darby Allen (CH) 2:29.76; 4. Josey Korte (AN) 2:32.85; 5. Katie Kieper (FF) 2:34.31; 6. Kylie Barker (WV) 2:37.23; 7. Maddie Jones (WV) 2:39.10; 8. Julia Folland (CH) 2:39.42

200 Meters—1. Amairany Cruz (WN) 26.89; 2. Jeannie Bontrager (WV) 26.91; 3. Riley Miller (FF) 27.06; 4. Erin Mawhorter (WN) 28.10; 5. Danae Miller (FF) 28.30; 6. Destiny Mascho (CH) 28.66; 7. Molly Green (CH) 29.15; 8. Kathryn Andrews (AN) 1:00.00

3200 Meters—1. Abigail Hostetler (FR) 11:10.65; 2. Riley Welch (FR) 11:20.36; 3. Yvette Rojas (WN) 11:33.93; 4. Kaitlyn Warren WV) 12:31.92; 5. Kennedy Jones (WN) 12:34.10; 6. Michaella Burchett (LL) 12:34.15; 7. Sierra Weaver (WV) 12:52.67; 8. Anastasia Suderman (FF) 13:00.20

1600 Meter Relay—1. Westview (Jeannie Bontrager, Grace Hales, Maddie Jones, Tori Wisler) 4:23.71; 2. Angola 4:24.84; 3. Churubusco 4:25.76; 4. Lakeland 4:26.51; 5. Fairfield 4:41.86; 6. West Noble 4:43.51; 7. Prairie Heights 4:47.07; 8. Central Noble 4:54.67

High Jump—1. Danielle Pippenger (CH) 5-3; 2. Emma Moughler (ES) 5-0; 3. Makenna Behnfeldt (FR) 4-10; 4. Tori Wisler (WV) 4-10; 5. Cierra Lau (FF) 4-10; T6. Julia Wright (WV) and Elexus Holmes (LL) 4-8; 8. Abby Stonebreaker (CN) 4-8

Shot Put—1. Katie Monk (CH) 38-7; 2. Kloee Fitch (LL) 38-2; 3. Tressa Terry (PH) 36-9; 4. Kristen Duff (WV) 34-8.5; 5. Amber Aruiti (CN) 32-7; 6. Andrea Hagar (FF) 32-4.5; 7. Haley Kleeberg (PH) 31-11; 8. Brittany Shepherd (LL) 30-1.5

Long Jump—1. Danielle Pippenger (CH) 16-4.25; 2. Jessica Miller (FF) 16-4.25; 3. Grace Hales (WV) 16-4; 4. Taryn Pruitt (WV) 15-8.75; 5. Erin Mawhorter (WN) 15-0.25; 6. Kelsie Peterson (WN) 15-0; 7. Riley Miller (FF) 14-9.5; 8. Brittany Shepherd (LL) 14-9.25

Discus—1. Katie Monk (CH) 139-4.5 (new meet record); 2. Andrea Hagar (FF) 114-3; 3. Kloee Fitch (LL) 102-5; 4. Tressa Terry (PH) 100-5.5; 5. Sarah Vacala (FR) 97-2; 6. Amber Aruiti (CN) 92-2; 7. Melissa Beer (FR) 90-5-5; 8. Brittany Shepherd (LL) 89-10

Pole Vault—1. Kennedy Trine (AN) 12-0; 2. Arianna Cranston (AN) 9-0; 3. Molly Blake (CH) 8-6; 4. Roshonda Farnsworth (WV) 7-6; 5. Amanda Miller (PH) 7-0