Share |

Fairfield runners sweep Prairie Heights

 

Fairfield swept a middle school track meet from Prairie Heights last Friday evening.

The Falcon girls rolled to a 91-14 triumph. Macklin Getts scored the lone Lady Panther event win in the 800-meter run (2:50.46).

The boys meet was much closer, with the host Falcons emerging victorious by a count of 59-50. Blue ribbons winners for Prairie Heights included Kade Gerbers in the 400 meters (1:00.62), Josh Perkins in the 800 meters (2:27.05), Austin Shepard in the 110 hurdles (18.32), Kenyon Helmuth in the pole vault (8-0), Jared Beechy in the high jump (5-5) and the 400-meter relay crew of Shepard, Ryan Burkholder, Beechy and Gerbers (49.72).

GIRLS SUMMARY

Fairfield 91

Prairie Heights 14

100 Meters—1. Jessica Miller (F) 13.98; 2. Jalisa Schwartz (F) 15.27; 3. Micaela Snider (F) 15.39

200 Meters—1. Jessica Miller (F) 29.20; 2. Cierra Lau (F) 30.26; 3. Mikaela Yoder (F) 32.31

400 Meters—1. Cierra Lau (F) 1:07.67; 2. Katie Cooper (P) 1:09.30; 3. Jenna Stephens (F) 1:13.61

800 Meters—1. Macklin Getts (P) 2:50.46; 2. Katie Kieper (F) 2:50.59; 3. Kenzie Bobeck (F) 3:07.30

1600 Meters—1. Katie Kieper (F) 6:09.98; 2. Katie Cooper (P) 6:17.03; 3. Cayln Howell (F) 6:59.30

100 Meter Hurdles—1. Jessica Miller (F) 17.92; 2. Micaela Snider (F) 19.99; 3. Cece Ball (P) 22.79

400 Meter Relay—1. Fairfield (Jessica Miller, Micaela Snider, Cierra Lau, Jalisa Schwartz) 55.64

1600 Meter Relay—1. Fairfield (Kenzie Bobeck, Jenna Stephens, Katie Kieper, JoAna Hershberger) 5:10.11

High Jump—1. Cierra Lau (F) 4-2; 2. JoAna Hershberger (F) 4-0; 3. Leah Dickerson (F) 4-0

Pole Vault—1. Tarin Cosby (F) 6-0

Long Jump—1. Micaela Snider (F) 13-2.5; 2. Jalisa Schwartz (F) 12-8; 3. Meghan Kolkman-Stayner (P) 10-11.5

Shot Put—1. Emma Lashley (F) 22-7.5; 2. Cara Brookins (F) 22-4.75; 3. Hannah Siegel (F) 22-0

Discus—1. Hannah Siegel (F) 76-8; 2. Cara Brookins (F) 65-11; 3. Terris Elkins (P) 64-2

BOYS SUMMARY

Fairfield 59

Prairie Heights 50

100 Meters—1. Mitch DeWitt (F) 12.83; 2. Jared Beechy (P) 12.98; 3. Zach Wagler (F) 13.08

200 Meters—1. Mitch DeWitt (F) 25.76; 2. Graham Morris (F) 27.0; 3. Kenyon Helmuth (P) 28.57

400 Meters—1. Kade Gerbers (P) 1:00.62; 2. Ryan Burkholder (P) 1:00.77; 3. Brady Willard (F) 1:00.79

800 Meters—1. Josh Perkins (P) 2:27.05; 2. Landon Miller (F) 2:31.23; 3. Robert Atkison (P) 2:31.91

1600 Meters—1. Landon Miller (F) 5:16.67; 2. Mitch Perkins (P) 5:38.68; 3. Andy Beer (F) 5:43.87

110 Meter Hurdles—1. Austin Shepard (P) 18.32; 2. Kenyon Helmuth (P) 18.53; 3. Seth Hoffman (F) 19.17

400 Meter Relay—1. Prairie Heights (Austin Shepard, Ryan Burkholder, Jared Beechy, Kade Gerbers) 49.72

1600 Meter Relay—1. Fairfield (Graham Morris, Brady Willard, Sam Brown, Andy Beer) 4:10.22

High Jump—1. Jared Beechy (P) 5-5; 2. Andy Beer (F) 4-10; 3. Kenyon Helmuth (P) 4-8

Pole Vault—1. Kenyon Helmuth (P) 8-0; 2. Zach Wagler (F) 7-6; 3. Keegan McGraw (P) 7-6

Long Jump—1. Mitch DeWitt (F) 18-9; 2. Kade Gerbers (P) 16-5; 3. Seth Hoffman (F) 15-3

Shot Put—1. Graham Morris (F) 38-0; 2. Alec Brock (F) 35-9; 3. Robert Atkison (P) 35-0.5

Discus—1. Graham Morris (F) 128-11; 2. Alec Brock (F) 110-11; 3. Jacob Landes (F) 95-0.5