Share |

5K age group results

Following are the top three placers for each age group in the 2013 Courthouse Classic 5K race held recently in LaGrange. After the runner’s name is age, hometown, and time.

Female Open

    1. Anna Aldrich, 18, Fremont, Ind., 18:30.52.

    2. Laura Gillette, 28, Goshen, Ind., 18:46.73.

    3. Lisa Roe, 29, Angola, Ind., 20:03.72.

Female Masters

    1. Petrana Petkova, 42, Goshen, Ind., 19:41.19.

Female Grand Masters

    1. Sheila Brunner, 56, Manistee, Mich., 25:17.09.

Female 13 and under

    1. Abygayl Carey, 11, Monee, Ill., 25:11.44.

    2. Natalie Kautzmann, 12, Elkhart Ind., 26:24.49.

    3. Nayomie Allen, 12, Bronson Mich., 28:31.83.

Female 14-15

    1. Kate Culler, 15, Fremont, Ind., 20:22.90.

    2. Cassie Pontius, 14, Ft. Wayne, Ind., 22:03.69.

    3. Tea Romanowski, 15, Jasper, Mich., 22:35.58.

Female 16-18

    1. Beigit Nemitz, 16, Pierceton, Ind., 20:54.58.

    2. Lauren Hamilton, 18, Spencerville, Ind., 21:39.01.

    3. Kelsey Ortiz, 18, Swanton, Ohio, 22:33.83.

Female 19-24

    1. Kaila Stevens, 23, Goshen, Ind., 23:57.46.

    2. Courtney Wigner, 22, Topeka, 27:04.40.

    3. Kelsey Weeks, 21, Osceola, Ind., 28:56.15.

Female 25-29

    1. Stacy Greene, 26, Kendallville, Ind., 25:26.39.

    2. Eliza Yoder, 29, Shipshewana, 29:44.65.

    3. Julie Smith, 25, Kendallville, Ind., 29:54.71.

Female 30-34

    1. Hilary Reinhold, 33, Angola, Ind., 22:56.44.

    2. Amanda Malefyt, 30, Coldwater, Mich., 23:30.80.

    3. Liza Ray, 34, Angola, Ind., 24:10.79.

Female 35-39

    1. Trina Romanowski, Hudson MI, 467, 36, 49, 21:36.78, 21:36.78, 6:58/M

    2. Jennifer Barker, Lagrange IN, 282, 36, 78, 23:11.27, 23:11.84, 7:29/M

    3. Adella Babb, Columbia City IN, 161, 37, 116, 25:18.79, 25:22.13, 8:11/M

Female 40-44

    1. Joann Alleshouse, Howe IN, 123, 41, 68, 22:37.49, 22:37.49, 7:18/M

    2. Jody Schlemmer, Fort Wayne IN, 790, 44, 89, 24:06.39, 24:07.05, 7:47/M

    3. Debbie Fuller, Angola IN, 374, 44, 92, 24:19.14, 24:19.60, 7:51/M

Female 45-49

    1. Dawn Sturdivant, 46, Wolcottville, 24:24.72.

    2. Christine Messick, 45, Goshen, Ind., 24:58.65.

    3. Tana Yunker, 46, Sturgis, Mich., 25:03.82.

 

 

 

 

 

Female 50-54

    1. Shari Shank, 50, Wolcottville, 25:22.62.

    2. Connie Gordon, 50, Churubusco, Ind., 26:10.81.

    3. Valerie Wouri, 52, Sturgis, Mich., 26:24.24.

Female 55-59

    1. Julie Manger, 59, Kendallville, Ind., 25:41.05.

    2. Cynthia Cornwell, 58, Ft. Wayne, Ind., 25:49.67.

    3. Deb Neydon, 56, Sturgis, Mich., 28:26.06.

Female 60 and older

    1. Kathy Rowe, 63, Fremont, Ind., 29:03.52.

    2. Sherry Nidlinger, 62, Ft. Wayne, Ind., 33:04.08.

    3. Kathleen Widau, 60, Sturgis, Mich., 36:42.60.

Male Open

    1. Jeff Nidlinger, 33, Ft. Wayne, Ind., 16:35.07.

    2. Dustin Hinen, 19, New Paris, Ind., 16:43.38.

    3. Tyler Alles, 22, Ligonier, Ind., 16:46.02.

Male Masters

    1. Randy Houser, 47, Fremont, Ind., 18:32.46.

Male Grand Masters

    1. Mark Furkis, 57, Ligonier, Ind., 17:22.86.

Male 13 and under

    1. Christian Keller, 13, LaGrange, 21:49.39.

    2. Logan Fish, 13, Bremen, Ind., 24:41.88.

    3. Avery Niccum, 11, Wolcottville, 25:57.69.

Male 14-15

    1. Landon Miller, 14, Millersburg, Ind., 17:48.41.

    2. Mishael Theis, 15, Wolcottville, 19:13.83.

    3. Dalton Shaw, 14, Rutledge, Ga., 19:27.96.

Male 16-18

    1. Joseph Trost, 17, LaGrange, 17:06.48.

    2. Eric Herber, 16, Wolcottville, 17:15.79.

    3. Nate Miller, 17, Millersburg, Ind., 17:25.02.

Male 19-24

    1. Gavin Troyer, 19, LaGrange, 20:16.20.

    2. Patrick Messick, 23, Goshen, Ind., 22:07.35.

    3. Adam Voughn, 19, Huntertown, Ind., 35:44.78.

Male 25-29

    1. Austen Davenport, 27, Columbia City, Ind., 16:57.28.

    2. Scott Danielsum, 26, Cleveland, Ohio, 20:42.13.

    3. Benjamin Vanlaningham, 29, Winona Lake, Ind., 21:19.24.

Male 30-34

    1. Merlin Miller, 33, White Pigeon, Mich., 17:09.97.

    2. Atlee Lombright, 31, Topeka, 17:09.99.

    3. Rustin Nyce, 33, Goshen, Ind., 18:03.03.

Male 35-39

    1. Samara Winston, 38, Ft. Wayne, Ind., 19:44.10.

    2. Chris Godlewski, 36, Howe, 20:05.09.

    3. Keith Oden, 39, Plymouth, Ind., 21:51.28.

Male 40-44

    1. Tom Romanowski, 43, Hudson, Mich., 18:50.28.

    2. Dean Speicher, 43, Ligonier, Ind., 21:03.28.

    3. Richard Miller, 44, Shipshewana, 22:08.80.

 

 

 

 

Male 45-49

    1. Stephen Messick, 45, Goshen, Ind., 18:54.79.

    2. Randy Troyer, 48, LaGrange, 20:33.12.

    3. Ron Jenning, 47, Wolcottville, 20:47.51.

Male 50-54

    1. Jerry Williams Jr., 53, Ft. Wayne, Ind., 18:28.94.

    2. Ron Gallogly, 51, Decatur, Ind., 19:39.97.

    3. Todd Aldrich, 51, Fremont, Ind., 20:33.99.

Male 55-59

    1. Terry Wooster, 56, Angola, Ind., 22:52.55.

    2. Steve Chamness, 55, Elkhart, Ind., 25:00.10.

    3. David Baer, 57, Goshen, Ind., 25:20.82.

Male 60 and over

    1. Steve Gorsuch, 60, Mishawaka, Ind., 23:10.70.

    2. Rick Panning, 64, Andrews, Ind., 23:51.57.

    3. James Scott, 65, Angola, Ind., 25:49.77.