Share |

39th Annual Topeka Fourth Softball Tourney Schedule

 

The 39th annual Topeka Fourth of July Softball Tournament will take place this Tuesday and Wednesday on the Topeka Town Park diamonds.

Action begins Tuesday night at 6:30 p.m. and concludes with the championship round Wednesday night at approximately 10:15 p.m. Worth Sports will be hosting a Home Run Derby at 12:30 p.m. Wednesday.

Teams in the field include CCAC (Warsaw), Copper Top Tavern (Sturgis), Region Softball (LaPorte), Fishers Softball (Pennsylvania), Old School Softball (Warsaw), Timber Ridge Golf Course (Topeka), Jamar Slabach (Topeka), ConCreations (Topeka), D & R Miller Concrete (Topeka), Cedar Creek/Hoopland Farm (Topeka), Taser Softball (Mishawaka), Streetkids/Mojo (Topeka/South Bend), Team Wildcard (Topeka), Royal Motors (Topeka), AllPro Gas/Synergy (Topeka) and Slabach Logging (Topeka).

WINNER’S BRACKET

Tuesday, July 3

G1 (6:30 p.m.)—Team Wildcard vs. Royal Motors

G2 (7:20 p.m.)—Streetkids/Mojo vs. Jamar Slabach

G3 (8:10 p.m.)—Copper Top Tavern vs. AllPro Gas/Team Synergy

G4 (8:10 p.m.)--Old School Softball vs. Cedar Creek/Hoopland

G5 (6:30 p.m.)—ConCreations vs. Timber Ridge Golf Course

G6 (7:20 p.m.)—CCAC vs. D & R Miller Concrete

G7 (10 p.m.)—Taser Softball vs. Fisher Softball

G13 (9 p.m.)—Winner G1 vs. Winner G2

G14 (10 p.m.)—Winner G3 vs. Winner G4

G15 (9 p.m.)—Winner G5 vs. Winner G6

Wednesday, July 4

G8 (8:50 a.m.)—Regions Softball vs. Slabach Logging

G16 (10:30 a.m.)—Winner G7 vs. Winner G8

G21 (3:30 p.m.)—Winner G13 vs. Winner G14

G22 (3:30 p.m.)—Winner G15 vs. Winner G16

G27 (6:30 p.m.)—Winner G21 vs. Winner G22

LOSER’S BRACKET

Wednesday, July 4

G9 (8:50 a.m.)—Loser G1 vs. Loser G2

G10 (9:40 a.m.)—Loser G3 vs. Loser G4

G11 (9:40 a.m.)—Loser G5 vs. Loser G6

G12 (10:30 a.m.)—Loser G7 vs. Loser G8

G17 (11:30 a.m.)—Winner G12 vs. Loser G13

G18 (11:30 a.m.)—Winner G11 vs. Loser G14

G19 (2:30 p.m.)—Winner G9 vs. Loser G16

G20 (2:30 p.m.)—Winner G10 vs. Loser G15

G23 (4:30 p.m.)—Winner G19 vs. Winner G20

G24 (4:30 p.m.)—Winner G17 vs. Winner G18

G25 (5:30 p.m.)—Winner G23 vs. Loser G21

G26 (5:30 p.m.)—Winner G24 vs. Loser G22

G28 (6:30 p.m.)—Winner G25 vs. Winner G26

G29 (7:30 p.m.)—Winner G28 vs. Loser G27

CHAMPIONSHIP ROUND

Wednesday, July 4

G30 (8:30 p.m.)—Winner G27 vs. Winner G29

G31 (if necessary) (10:15 p.m.)—Winner G30 vs. Loser G30